Szczecinek, Bytów, Trójmiasto

Rano po śniadaniu pożegnaliśmy się ze Szczecinem i wyruszyliśmy przez Kaszuby do Gdańska. Droga była rewelacyjna – prosta, pełna lasów i jezior oraz ze znikomą ilością towarzyszących samochodów. Plan był prosty: zatrzymać się w miejscach które będą ciekawe. I pierwszym przystankiem w podróży był Szczecinek, w którym znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, umiejscowiony nad jeziorem Trzesiecko.

Zamek powstał w XIV wieku i został zbudowany w miejscu grodziska słowiańskiego. Budowla niestety nie zachowała swojego pierwotnego wyglądu, ponieważ zmieniała właścicieli, a co się z tym wiąże, przechodziła generalne remonty w wiekach: XVI, XIX i XX. Obecnie mieści się w nim centrum konferencyjne i hotel. Budynek jest ładny i odnowiony oraz zlokalizowany w ładnym miejscu, na półwyspie. Obeszliśmy i sfotografowaliśmy obiekt z każdej strony, posiedzieliśmy nad jeziorem, grzejąc się w wiosennym słońcu oraz obserwując lecące łabędzie, po czym udaliśmy się w dalszą podróż.

Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był zamek krzyżacki w Bytowie. Zamek powstał w XV wieku i stanowił siedzibę prokuratora krzyżackiego, a następnie własność książąt pomorskich. Zamek był rozbudowywany o kolejny obiekty i przeobrażany. W wieku XVIII przeszedł częściową rekonstrukcję, gdyż w większości spłonął. W latach ’30 XX wieku przeszedł prace konserwatorskie, natomiast w latach 1957 – 1962 i 1969 – 1990 zamek odbudowywano umieszczając w nim muzeum, hotel, restaurację i bibliotekę. Obiekt prezentuje się bardzo ładnie.

Docelowym punktem dnia był Gdańsk, do którego dotarliśmy pokonując dystans 380 km. Tym razem spędziliśmy w mieście 2 doby, podczas których przebyliśmy pieszy dystans 38 km oraz trochę komunikacją miejską (tramwaj, SKM).

Trójmiasta nie będziemy po raz kolejny opisywać. Po prostu lubimy tutaj przyjeżdżać.

01.05.2023 – 03.05.2023

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz