Łotwa – Sigulda i powrót do domu

Czas wakacyjnej wyprawy dobiegał końca i nastał dzień powrotu. Pogoda była piękna i upalna (+35 stopni C), co w krajach nadbałtyckich nie jest zbyt częste. Czekała nad dłuuuga podróż, dlatego niespiesznie postanowiliśmy pozwiedzać zamek Sigulda na Łotwie.

Zamek Sigulda został wzniesiony w XIII wieku, na lewym brzegu rzeki Gauja, przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Przez długie lata zamek był wykorzystywany wg potrzeb Krzyżaków i toczyły się o niego spory. W XVI wieku został dwukrotnie podpalony przez wojska cara Iwana IV Groźnego powodując pierwsze zniszczenia. Do kolejnych zniszczeń w XVII wieku przyczyniły się wojska Szwedzkie. A ostatecznie zamek zniszczony został wiek później, podczas wojny północnej i popadł w ruinę.

W XIX wieku na terenie południowego podzamcza wzniesiono romantyczny dwór tzw. Nowy Zamek, do którego budowy użyto materiałów pochodzących z rozbiórki zamku. Pałac obecnie pełni rolę ratusza.

Kierując się w stronę domu postanowiliśmy zobaczyć jak wygląda Warszawa nocą. Było późno i nigdzie nam się nie spieszyło, dlatego zaparkowaliśmy pod Kolumną Zygmunta III Wazy i urządziliśmy sobie spacer po mieście.

Podsumowując: Do domu powróciliśmy po 15 godzinach jazdy i przejechaniu 1300 km. Wakacyjna wyprawa po Litwie, Łotwie i Estoni obfitowała w wiele wrażeń. Pogoda nam dopisała, humory również. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż udało nam się zwiedzić kolejne kraje z listy „Do odwiedzenia” i świetnie się bawić. Jak stwierdził Programista: „Fajnie było!”

15.08.2022

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz