Łotwa – Ryga

Dotarliśmy do stolicy Łotwy, czyli Rygi. Miasto położone jest nad Zatoką Ryską (Morza Bałtyckiego) i stanowi główny ośrodek gospodarczo-przemysłowy, kulturalny, naukowy i komunikacyjny – posiada port lotniczy, morski i węzeł komunikacyjny. Oprócz autobusów jeżdżą tramwaje i trolejbusy.

Miasto zostało założone w XIII wieku. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i stanowi jedno z największych skupisk architektury secesyjnej. W mieście znajduje się bardzo dużo pięknie utrzymanych kamienic i wiele ciekawych zabytków, m.in. zamek, baszta prochowa i szwedzka, budynek sejmu, Dom Bractwa Czarnogłowych (stowarzyszenia, skupiającego bogatych i nieżonatych kupców pochodzenia niemieckiego, mającego znaczne wpływy na dzieje miasta), Dom Kotów, 2 katedry (protestancka i katolicka), wiele kościołów i cerkwi, Wieżowiec Akademii Nauk, synagoga, opera narodowa czy Pomnik Wolności.

W mieście znajduje się XIV-wieczny zamek, który pierwotnie należał do rycerzy inflackiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Następnie mieszczanie budowlę zniszczyli, w XVI wieku odbudowali, a na przestrzeni wieków XVIII i XIX zamek powiększyli, po to aby dzisiaj stanowił rezydencję prezydenta Łotwy oraz siedzibę kilku państwowych muzeów.

Ryga położona jest nad rzeką Dźwiną, która wpływa do Morza Bałtyckiego i łączy się z kanałem (Pilsētas Kanāls), który w średniowieczu był fosą chroniącą mury miasta przed najeźdźcami. Po kanale można przepłynąć się statkiem lub łódką. W mieście znajduje się także wiele terenów zielonych.

Spacerując po mieście w wielu miejscach natykaliśmy się na figury kotów. Jak się okazuje kot stanowi symbol Rygi. Przedstawiony kot najczęściej jest czarny, prężący się, z podniesionym ogonem lub siedzący i obserwujący. Istnieje historia zapoczątkowująca kocią „modę”.

Wydarzenie miało miejsce na początku XX wieku, kiedy kupiec łotewski Plume chciał zostać członkiem Wielkiej Gildii Kupieckiej zrzeszającej najbogatszych kupców narodowości niemieckiej. Przez pochodzenie odrzucono podanie Łotysza. Urażony Plume nakazał wybudować dom. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na zwieńczeniu 2 wieżyczek znalazły się figury czarnego kota z wypiętym grzbietem i podniesionym ogonem. Koty były odwrócone zadem wprost na dom gildii i okno jej przewodniczącego. Był to przekaz, gdzie Niemcy mogą pocałować Łotysza. Sprawa oparła się o sąd i zakończyła się po 10 latach sporu decyzją sędziego, że koty mają zostać odwrócone w taki sposób, żeby ogon nie kierował się na gildię. Od tej pory czarny, wyprężony kot zadomowił się w Rydze na dobre.

Ryga jest bardzo ciekawym, barwnym, czystym i zadbanym miastem, pełnym sprzeczności.

Budownictwo w mieście jest interesujące, spójne i schludne. Z jednej strony ulicy zauważa się cudowne, zadbane kamienice opływające w bogactwo, a wystarczy skręcić w pierwszą uliczkę, lub dojść do końca ulicy i napotyka się wiekowe drewniane domy, w różnym stanie utrzymania. Jednak pomimo tych sprzeczności wszystko dziwnie współgra i do siebie pasuje.

Spacerując po mieście ciężko dostrzec samochody mające więcej niż 10 lat. Wyjątek stanowią ładnie utrzymane zabytki. Po ulicach jeździ mnóstwo nowoczesnych aut, a także samochodów elektrycznych oraz hybryd. Można zobaczyć najnowsze i bardzo rzadkie, wręcz niespotykane w Polsce, samochody m.in. Bentley, Maseratti, Porsche, Ferrari, warte jakieś 1,5 – 2 mln zł. Takie auta z daleka rzucają się w oczy.

Ubiór Łotyszy nie zawsze jest adekwatny do pogody. Był początek sierpnia, jakieś 24 stopnie na termometrze, lekkie zachmurzenie, a my mijaliśmy ludzi w płaszczach, botkach czy skórzanych kurtkach, ale także spotykaliśmy osoby ubrane w letnie sukienki, krótkie spodenki i sandały. Spoglądając przez okno na przechodniów ma się mętlik w głowie: jak się ubrać?

Uwaga! Na Łotwie i w Estoni jest prohibicja. Oznacza to, że między godziną 22 a 10 w sklepach nie kupi się alkoholu. O tej porze dostępne są tylko napoje i piwa bezalkoholowe.

Podsumowując: Ryga to przyjemne i kompaktowe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.

07.08.2022 – 10.08.2022

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz