Litwa, Łotwa, Estonia – podróżniczy wstęp

Tegoroczny urlop postanowiliśmy spędzić na objeździe Litwy, Łotwy i Estoni.

Na Litwie byliśmy w roku 2019, dlatego tym razem postanowiliśmy się skupić na Łotwie i Estonii. A Litwa była tylko przystankiem na nocleg w podróży.

Republika Łotwy to europejskie państwo, będące jednym z krajów nadbałtyckich, położone między Litwą, Białorusią, Rosją i Morzem Bałtyckim. Od 1991 roku jest krajem niepodległym, który został przyjęty do ONZ, a od 2004 roku kraj jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Od 2014 roku Łotwa przynależy do strefy Euro.

Łotwa to nieduży kraj, który pod względem powierzchni zajmuje 124 miejsce na świecie. Jest to kraj nizinny z licznymi wzniesieniami, (co nie zmienia faktu, że jest raczej płaski, gdyż średnia wysokość to 87 m.n.p.m) i w większości porośnięty lasami (zajmują 2,7 mln ha) oraz polami. Najważniejszą rzeką jest Dźwina wpływająca do Zatoki Ryskiej (Morza Bałtyckiego). Kraj jest wysoko rozwinięty. Językiem urzędowym jest łotewski (należący do grupy języków bałtyckich). Natomiast flaga Łotwy to czerwony prostokąt z białym poprzecznym pasem.

Republika Estońska, to także nieduży kraj zajmujący 130 miejsce na świecie. Państwo leży w Europie Północnej nad zatoką Fińską i zatoką Ryską (Morza Bałtyckiego) i graniczy z Łotwą oraz Rosją. Co ciekawe 9% kraju zajmują wyspy, których jest aż 2355. Estonia to kraj nizinny, porośnięty lasami i polami. Najdłuższą rzeką jest Võhandu.

Estonia powstała po I wojnie światowej, ale niepodległość uzyskała w 1991 roku. Jest członkiem ONZ, NATO, Unii Europejskiej i strefy Schengen. W 2011 roku kraj przyjął walutę Euro. Językiem urzędowym jest estoński, (który należy do grupy języków bałtycko-fińskich). Flagą jest prostokąt podzielony na 3 pasy w kolorach: niebieski, czarny i biały.

Estonia to kraj bardzo rozwinięty, kładący bardzo duży nacisk na informatyzację. Należy do 5 najlepiej zabezpieczonych przed atakami cybernetycznymi państw świata. Natomiast 99% usług publicznych administracji dokonywana jest on-line.

Logistyczne przygotowanie się do podróży zajęło nam pare godzin, gdyż pakowanie walizek, zamiana waluty na euro, zakupienie ubezpieczenia w podróży (lepiej dmuchać na zimne) i szybki przegląd samochodu, nie zajmuje dużo czasu. Po czym udaliśmy się w podróż.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz