Estonia – Tartu

Estonia. Tartu. Druga co do wielkości miejscowość w kraju zaskakuje tym, że jest kompaktowa. Spodziewaliśmy się dużego miasta, a zastaliśmy niezbyt wielką miejscowość, która jest ładna i zielona. Leży nad rzeką Emajõgi, łączącej dwa największe jeziora w Estoni, wzdłuż której ciągnie się ścieżka spacerowa porośnięta wiekowymi drzewami.

Tartu uznawane jest za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Znajduje się w nim XVII-wieczny uniwersytet założony przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Do innych ciekawych i historycznych budowli należą XVIII-wieczny ratusz, ruiny XIII-wiecznej katedry rzymskokatolickiej, najstarszy, (ale wciąż czynny) estoński browar A. Le Coq, Most Anielski z 1814 roku i Most Diabelski z 1913 roku, ogród botaniczny oraz cerkiew, sobór czy luterański kościół.

W mieście znajduje się duży i zadbany ogród botaniczny, w którym można przyjemnie odpocząć. Ogród pochodzi z XIX wieku i przynależy do Uniwersytetu w Tartu.

Podsumowując: W mieście spędziliśmy dwie doby i pokonaliśmy dystans 15 km. Miejscowość jest przyjemna, zadbana i za dwa lata będzie Europejską Stolicą Kultury, czym chwalą się już teraz. Miasto organizuje liczne festiwale, jednak nie trafiliśmy zbyt celnie, gdyż podczas naszego pobytu odbywał się międzynarodowy przegląd orkiestr dętych, który zrzeszał seniorów w wieku +70.

13.08.2022 – 15.08.2022

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz