Góra Świętej Anny

Wiosenna pogoda skłoniła nas do wycieczki za miasto, dlatego wybraliśmy się na Górę Świętej Anny. Jest to wioska położona w województwie opolskim, która leży na wzgórzu o tej samej nazwie. Znajdująca się tam bazylika i sanktuarium przyciągają wielu pielgrzymów, chrześcijan, turystów i spacerowiczów.

Ciekawostką jest, że bardzo daaawno temu (27 milionów lat temu) w miejscu góry znajdował się wulkan, który zapadł się i wygasł.

Na Górze św. Anny znajduje się XVIII-wieczny franciszkański zespół klasztorny z dziedzińcem arkadowym zwanym Rajskim Placem oraz Bazylika i Sanktuarium z XV-wieczną figurką Anny Samotrzeciej. 

Na wzgórzu znajduje się także Pomnik Czynu Powstańczego, upamiętniający poległych w powstaniach śląskich oraz amfiteatr.

Amfiteatr stworzono w 1934 roku, w miejscu kamieniołomu, w którym wydobywano wapienie. Posiada on miejsca siedzące dla 7 tysięcy osób oraz 23 – 40 tysięcy miejsc stojących. Miejsce stanowi unikat na skalę europejską. Niestety jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu.

Na Górze Świętej Anny znajdują się także muzea: Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Krzyża Świętego, Muzeum misyjne i klasztorne oraz ekspozycja opolskich skamieniałości, skał oraz minerałów mieszcząca się w budynku dyrekcji Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny oraz tor saneczkowy „Alpin Coaster” o długości pętli 600 m.

Jak widać każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Dlatego w wolne popołudnie warto się tam wybrać, gdyż jest to urokliwe miejsce.

27.03.2022

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz