Pławniowice

Niedziela. Wiosna tuż, tuż. Pogoda sprzyjała, dlatego wyciągnęliśmy naszego youngtimer’a z gwiazdą i wybraliśmy się na przejażdżkę po okolicy. Takim sposobem natrafiliśmy na Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, który tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownia.

Pławniowice to mała miejscowość położona na północny-zachód od Gliwic. Znajduje się tam XIX-wieczny pałac. Kompleks budynków wzniesiono w latach 1882–1885, w miejscu istniejącej z 1737 roku budowli pałacowej, z polecenia inwestora Franciszka II Ballestrema, którego rodzina mieszkała w pałacu do 1945 roku. Po wojnie pałac przekazano władzom kościelnym, które utworzyły w nim parafię i klasztor. W kolejnych latach zabudowania przeznaczono na Diecezjalny Dom Rekolekcyjny i Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. W 1993 roku rozpoczęto gruntowny remont, wpisanego w rejestr zabytków, Pałacu w Pławniowicach.

Kompleks pałacowy otacza rozległy park, w którym można znaleźć liczne okazy drzew i krzewów, a także staw i pomnik (mała architektura).

Po opłaceniu wstępu do parku nie udało nam się wejść do pałacu, gdyż mogą go zwiedzać wcześniej umówione, zorganizowane grupy. Jednak mogliśmy nacieszyć oczy pięknem budowli, która robi duże wrażenie – jest rozległa i zadbana w każdym szczególe oraz pospacerować po otaczającej budowle, zielonej przestrzeni. Uważamy, że warto odwiedzić to miejsce.

13.03.2022

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz