Litwa – podróżniczy wstęp

Tegoroczny urlop postanowiliśmy spędzić na zwiedzaniu sąsiedniego kraju, jakim jest Litwa.

Republika Litewska to europejskie i demokratyczne państwo ulokowane pomiędzy Polską, obwodem kaliningradzkim (Rosją), Łotwą, Białorusią oraz Morzem Bałtyckim. Historia pokazuje zależność kraju od Rosji, Niemiec i Polski. Jednak państwo w 1990 roku ogłosiło deklarację niepodległości. Od 2004 roku kraj jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, dlatego można przekroczyć granicę mając przy sobie dowód osobisty oraz od 2015 roku przynależy do strefy Euro.

Kraj jest nieduży (zajmuje 123 miejsce pod względem powierzchni na świecie), raczej płaski – przeważają niziny, a najwyższa góra posiada niecałe 294 m.n.p.m. i przeważa rolnictwo oraz hodowla bydła. Na Litwie, a dokładnie 26 kilometrów na północ od Wilna, znajduje się geometryczny środek Europy. Językiem urzędowym jest język litewski, flaga ma trzy kolory, są to poziome pasy: żółty, zielony i czerwony, natomiast największą i jednocześnie najważniejszą rzeką jest Niemen.

Po zgłębieniu podstawowych informacji o kraju, stworzeniu listy miejsc koniecznych od odwiedzenia i zapoznaniu się z nazewnictwem najsłynniejszych produktów, które koniecznie trzeba spróbować, spakowaliśmy się i udaliśmy w drogę. Przygodo trwaj!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2022/08/20

    […] Litwie byliśmy w roku 2019, dlatego tym razem postanowiliśmy się skupić na Łotwie i Estonii. A Litwa […]

Dodaj komentarz