Litwa – Kłajpeda

Pożegnaliśmy się z Kownem i kontynuowaliśmy naszą podróż jadąc na zachód Litwy, czyli nad morze. Po przejechaniu 220 km dotarliśmy do portowego miasta Kłajpeda, które umiejscowione jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, nad Zalewem Kurońskim.

W Kłajpedzie znajduje się największy port morski Litwy, port rybacki oraz stocznia. Nasz hotel stał przy porcie, dzięki czemu mięliśmy możliwość obserwować nieprzerwany potok tirów zmierzających na promy, a także setki kontenerów załadowywanych oraz rozładowywanych z olbrzymich statków. Potężne rozmiary statków robią wrażenie. Tak samo jak pociąg rozładowywany o 4 nad ranem…

W mieście oprócz przystani i portu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Dawno temu istniał drewniany zamek, który został zdobyty. W kolejnych wiekach w miejscu drewnianej konstrukcji Krzyżacy wznieśli warownię, którą kilkadziesiąt lat później wzmocniono dzięki dobudowaniu bastionów, z których można było prowadzić ostrzał nieprzyjaciela. Kolejno zamek został zdobyty, uszkodzony i popadł w ruinę. Ostatecznie warownia została rozebrana, a pozostałości nie prezentują dawnej potęgi. Obecnie w jednym z pozostałych bastionów mieści się muzeum, natomiast z góry rozciąga się ładny widok na okolicę.

W Kłajpedzie można natknąć się na spichlerze z XVIII wieku, ratusz z przełomu XVIII i XIX wieku oraz XIX-wieczny teatr. Spacerując po mieście podziwialiśmy interesujące pod względem architektonicznym budynki, przeszliśmy się XIX-wiecznym mostem obrotowym, obserwowaliśmy pływające łódki (niektóre w stanie agonalno-tonącym), statki i jachty.

W mieście praktycznie na każdym kroku można natknąć się na coś ciekawego, przede wszystkim na ciekawe rzeźby m.in.: Kominiarza, Czarnego Ducha, Chłopca, Motocyklistę, Psa, itp.

A także obowiązkowo głaskaliśmy złotą myszkę szczęścia. Istnieją pogłoski, że urocza myszka spełnia życzenia, wystarczy tylko ją pogłaskać. Mamy nadzieję, że informacja jest prawdziwa.

Podsumowując: Kłajpeda pomimo faktu, że leży nad morzem nie posiada piaszczystego brzegu, gdyż wybrzeże zostało całkowicie zagospodarowane. W mieście znajduje się wiele firm i widać, że siłą napędową jest przemysł i transport. Pogoda dopisała, a my przemierzyliśmy odległość 15 km świetnie się przy tym bawiąc.

13.08.2019

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz