Ostróda i Warszawa

Zrobiło się cieplej i od samego rana słońce przyświecało z pełną mocą. Postanowiliśmy kontynuować majówkowe zwiedzanie i wybrać się w południowym kierunku Polski. Udaliśmy się do Warszawy, po drodze zatrzymując się w Ostródzie.

Ostróda to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, na Mazurach. Miejscowość położona jest nad kilkoma jeziorami: Smordy, Puzy, Sajmino, jezioro Perskie oraz najbardziej znanym jeziorem Drwęckim. W miasteczku można znaleźć zamek krzyżacki oraz amfiteatr.

Zamek krzyżacki w Ostródzie miał dosyć burzliwą historię. Powstanie pierwszej warowni datuje się na XIV wiek. Jednak nie ma pewności co do wyglądu obiektu, ponieważ w 1381 roku w całości spłonął. W XVIII zamek także ucierpiał, a następnie został odbudowywany. Natomiast podczas II wojny światowej warownia została doszczętnie zniszczona i dzisiejszy wygląd zamku zawdzięcza się odbudowie, która miała miejsce w latach 1974-1996. Styl zamku jest charakterystyczny dla zabudowy krzyżackiej (czerwona cegła, sklepienia krzyżowe i krzyżowo-żebrowe, ostrołukowe okna i gotyckie portale). Obecnie mieści się w nim centrum kultury, muzeum, galeria i biblioteka.

Weszliśmy na dziedziniec. Nie ucieszyło nas zwiedzanie muzeum z tłumem kilkudziesięciu uczniów, dlatego przyjrzeliśmy się tej ciekawej rekonstrukcji warowni i pojechaliśmy dalej docierając do Warszawy Ciekawiło nas jak zmieniła się stolica od naszego ostatniego pobytu. Postanowiliśmy pozwiedzać, przeznaczając na ten cel cały dzień, podczas którego przeszliśmy miasto wzdłuż i wszerz, pokonując odległość 24 km.

Podsumowując: Warszawa cały czas rozrasta się i każdy centymetr wolnej ziemi jest zagospodarowywany. Na każdym kroku budowane są nowe wieżowce, apartamentowe i centra handlowe, przez co miasto staje się olbrzymią metropolią, w wielu miejscach tak rozległą i zatłoczoną, że przejście z jednej strony ulicy na drugą stanowi nie lada wyzwanie. Nie mówiąc już o jeździe samochodem, która jest szaleństwem i stratą czasu. Dlatego najlepiej poruszać się pieszo, komunikacją miejską, rowerami lub hulajnogami.

30.05.2019 – 01.06.2019

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz