Nowe Warpno i Tuczno

Słoneczna pobudka, dobry nastrój i smaczne śniadanko to recepta na dobry dzień. Chwilę później spakowaliśmy się i udaliśmy się w miejsce jeszcze bardziej wysunięte na północ, aby zobaczyć w całej okazałości Zalew Szczeciński.

Dotarliśmy do miejscowości Nowe Warpno. Miasteczko znajduje się w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego nad Półwyspie Nowowarpieńskim nad Zalewem Szczecińskim.

Miasto powstało w XIII wieku i przez długi czas należało do Szwecji. Kolejno zostało włączone w granice Niemiec, stając się ośrodkiem rybackim, handlowym i turystycznym (w tamtym czasie miasto przeżywało swój rozkwit). Natomiast po II wojnie światowej weszło w terytorium Polski i pomimo faktu, że jest to ładne i niewielkie miasteczko, stanowi jedynie lokalne centrum kultury i utrzymuje się przede wszystkim z rybołówstwa i turystyki.

Pospacerowaliśmy po małym, cichym i spokojnym miasteczku oraz po wybrzeżu, mijając zadbane budynki, ratusz, kościół i rzeźby, po czym udaliśmy się dalej do Tuczna.

Pokonując kolejne kilometry okazało się, że podwoziliśmy pasażera na gapę. Duży, zielony konik polny wskoczył na szybę i trzymał się jej przez 80 km. Najciekawsze było to, że jechaliśmy z różną prędkością i niezależnie czy staliśmy na światłach czy pędziliśmy 90 km/h, konik trzymał się dzielnie. Jego czułki falowały na wietrze, a on sam zmieniał pozycję, tylko jak ścierpły mu nóżki, i dalej się trzymał. Wysiadł dopiero po osiągnięciu celu i zaparkowaniu samochodu. Ciekawe dokąd było mu tak spieszno? A może to konik obieżyświat, kto wie? 😀

Zamek Wedlów w Tucznie umiejscowiony jest w województwie zachodniopomorskim i nie jest oryginalną historyczną budowlą, lecz został zbudowany od podstaw w latach 1966-1976. Pierwotnie w jego miejscu istniał gotycki XVI-wieczny zamek wzniesiony przez ród Wedlów i uznawany był za jeden z 12 najsilniejszych zamków na wschód od Odry. Kolejno zamek kilkukrotnie zdobywali Krzyżacy, po czym całkowicie spłonął. W XVI wieku wybudowano nowy gmach, który na przestrzeni kolejnych lat był rozbudowywany, stając się rezydencją pałacową. Zamek miał wielu właścicieli, którzy przyczynili się do jego upadku. Kolejno budowlę zamieniono w szpital, ale ostatecznie została zniszczona podczas działań wojennych, po czym doszczętnie spłonęła.

Dzisiaj jest to pałac wzniesiony w stylu renesansowo-barokowym z początku XVIII wielu i mieści się w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich, centrum konferencyjne, hotel i restauracja. Bryła jest ładna, jednak jak widać już z daleka obiektowi przydałby się konkretne malowanie, ponieważ odpadający z elewacji tynk nie jest estetyczny, a szarość budowli raczej nie przyciąga. Szkoda…

Podsumowując: Przejechaliśmy 498 km i mogliśmy zobaczyć dwa ciekawe miejsca: Nowe Warpno i pałac-hotel w Tucznie. Pogoda dopisała, humory także, więc dzień należy zaliczyć do udanych.

15.08.2017

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz