Chorwacja – podróżniczy wstęp

Tegoroczny urlop postanowiliśmy spędzić w Chorwacji. Wielokrotnie słyszeliśmy o pięknie i otwartości mieszkańców tego kraju, więc postanowiliśmy przekonać się o tym na własnej skórze. 

Chorwacja to niewielki kraj położony w Europie nad Morzem Adriatyckim. Jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, powstały w 1991 roku, po rozpadzie Jugosławii. Niestety kraj dotknęła paskudna wojna, związana z przemianami terytorialnymi i ustrojowymi. Na szczęście obecnie jest tam bezpiecznie i spokojnie, a mieszkańcy naprawili zniszczenia i starają się żyć spokojnie, jak wszyscy. Od 2013 roku państwo posiada członkostwo Unii Europejskiej, tak więc można wjeżdżać do niego mając przy sobie jedynie dowód.

Urzędowym językiem jest chorwacki, (który jest skrzyżowaniem języków słowiańskich, więc można się doszukać nawet polskich wyrazów), ale jak się okazuje dużo osób posługuje się językiem angielskim, więc można się porozumieć.

Republika Chorwacka graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią i jest bardzo atrakcyjna przyrodniczo, ponieważ posiada góry, jeziora, morze, oraz mnóstwo parków narodowych. Ciekawostką jest, że kraj posiada wyjątkowe w skali światowej wybrzeże, związane z występowaniem licznych wysp. Ale po więcej danych o tym pięknym kraju jak zawsze odsyłamy do źródła zwanego ciocią Wikipedią, które wie prawie wszystko. A tymczasem pakujemy się i wyruszamy na podbój, czyli zamierzamy zwiedzić północ Chorwacji i półwysep Istria. To w drogę!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz