Katowice

Słoneczna niedziela zachęcała do spacerów, dlatego postanowiliśmy wybrać się do województwa śląskiego, czyli do Katowic. Do tej pory miasto nie zachęcało nas do zwiedzania, co wiązało się z efektem ubocznym istnienia licznych hut cynku, żelaza i stali oraz kopalń węgla. Przemysł wydobywczy i przemysł ciężki bardzo zanieczyszcza, przez co miasto było ponure, brudne i zaniedbane. Jednak po latach wszystko mogło ulec zmianie, co postanowiliśmy sprawdzić na własną rękę.

Katowice położone są w południowej Polsce na obszarze 164,64 km², czyli zajmuje 11 miejsce w Polsce pod względem powierzchni i podzielone jest na 22 dzielnice zrzeszone w 5 zespołów: zespół dzielnic śródmiejskich, północnych, zachodnich, wschodnich i południowych. Miasto stanowi jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, (największego okręgu przemysłowego Polski, obejmującego rozwinięty przemysł górniczy, hutniczy, transportowy, energetyczny, maszynowy, koksowniczy i przemysł chemiczny), który obejmuje jednostki przemysłowe w środkowo-wschodniej części Śląska i zachodniej części Małopolski.

Miasto pochodzi z XIX wieku, dlatego nie posiada jednolitego stylu architektonicznego. Budynki prezentują przede wszystkim eklektyzm, modernizm, funkcjonalizm i socrealizm. Natomiast układ urbanistyczny powstał dzięki rozbudowie oraz połączeniu wsi i osiedli robotniczych, co miało miejsce w czasie gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku.

Dawniej Katowice stanowiły perłę w zakresie przemysłu, ponieważ funkcjonowało wiele kopalń, hut i jeszcze więcej zakładów przemysłowych (metalurgicznych, chemiczno-technologicznych, ceramicznych, kamieniarskich i przetwórczych). Jednak obecnie działają trzy kopalnie węgla kamiennego (KWK Wieczorek, KWK Wujek i KWK Murcki-Staszic), dwie huty (Ferrum S.A. i BGH Polska), wiele firm oraz centrów handlowo-przemysłowych (m.in. Galeria Katowicka, 3 Stawy, Dąbrówka czy Silesia City Center).

Miasto posiada bardzo dobrze rozwinięty transport drogowy, kolejowy i lotniczy (posiada międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice). Stanowi ważny dla kraju ośrodek gospodarczy, ponieważ ma dobrze rozwinie centrum przemysłowe, handlowo-usługowe, kulturalne, biznesowe oraz usługi medyczne (18 szpitali) i szkolnictwo (20 uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Śląski).

Katowice są położone w dorzeczu dwóch największych rzek Polski: Wisły i Odry. Dodatkowo posiadają kilka mniejszych rzek, stanowiących samoistne jednostki (Gostynia, Kłodnica) lub dopływy Czarnej Przemszy i Mlecznej. W mieście znajduje się także kilka mniejszych akwenów wodnych.

Jednak nie można powiedzieć, że stolica Śląska to tylko bloki i betonowe zabudowania, ponieważ miasto posiada wiele zielonych obszarów, zajmujących obszar 66 km², do których zaliczają się: rezerwaty przyrody (Las Murckowski i Ochojec), zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”, użytki ekologiczne (Płone Bagno i Stawy Na Tysiącleciu) oraz wiele parków i mniejszych skwerów. Nie zmienia to jednak faktu, że Katowice znajdują się na 19 miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Katowice stanowią duży ośrodek kulturalny. Do najbardziej znanych instytucji i miejsc, zalicza się: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska, Muzeum Śląskie, Biblioteka Śląska, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”, Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris czy hala widowiskowa „Spodek” (najbardziej rozpoznawalna w Polsce). W mieście znajduje się także kilka muzeów, teatrów, kin, klubów muzycznych oraz siedzibę ma kilka stacji radiowych i stacji telewizyjnych. Natomiast każdego roku organizowane są festiwale, imprezy i wydarzenia kulturalno-sportowe o międzynarodowej randze.

Na spacer poświęciliśmy kilka godzin, żeby chociaż odrobinę przyjrzeć się miastu i poczuć jego klimat. Przemierzając śródmieście można dostrzec wiele ładnych kamienic, kościołów i fontann, a także wiele wieżowców, sklepów i skwerów, na których zaobserwowaliśmy ludzi pływających w… fontannach. Jednak wciąż widać skutki uboczne przemysłu ciężkiego, ponieważ wszędzie zauważa się zaniedbania i zanieczyszczenia budynków oraz akty wandalizmu, czyli bazgroły na murach, szumnie określane mianem graffiti.

Podsumowując: Katowice to ciekawe miejsce, które cały czas się zmienia i przeobraża, co sugeruje logo miasta spotykane na każdym kroku, zawierające chwytliwe hasło: „Katowice. Dla odmiany”. Mamy nadzieję, że za kilka lat miasto ulegnie całkowitemu przepoczwarzeniu i nikt nie będzie kojarzył go wyłącznie z szarością, wydobyciem węgla i Spodkiem.

24.07.2016

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz