Szlak architektury drewnianej: Pielgrzymowice

31.05.2015

Jedną z drewnianych budowli, które mięliśmy okazję ostatnio obejrzeć jest kościół w Pielgrzymowicach – miejscowości położonej w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Pawłowice. Kościół, którego patronem jest święta Katarzyna, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, pochodzi z XVII wieku i jest dobrze zachowany. 

W miejscu obecnej budowli, niegdyś znajdował się kościół z XII wieku, który spłonął, a na jego miejscu powstał nowy obiekt. Jednak współczesny kształt kościoła, nie jest oryginalny, gdyż na początku XX wieku powiększono go i dobudowano kaplicę oraz zakrystię, przez co sylwetka straciła swój pierwotny kształt.

Kościół jest orientowany, ma zrębową konstrukcję, oszalowane ściany i pokryty jest gontem. Powstał na ceglanym podmurowaniu i posiada nawę powstałą na rzucie wydłużonego prostokąta. Od zachodniej strony znajduje się kwadratowa wieża konstrukcji słupowej z izbicą (najwyższą, nadwieszoną kondygnacją, mieszczącą pomieszczenie na dzwony), nad którą wznosi się niska, kwadratowa wieżyczka zakończona dachem namiotowym.

Ołtarz, figury, organy i obrazy kościoła, pochodzą z epoki baroku, przez co zauważa się przepych i bogactwo, liczne złote zdobienia i przesyt elementów. Zaburzają one skromność, którą powinna przejawiać świątynia. Natomiast spodobało nam się, że na suficie i ścianach znajduje się barwna mozaika, która położona jest na deskach. Nie ma tynku, gipsu, ani innych współczesnych elementów wykończeniowych, które zdecydowanie psują klimat wiekowych i drewnianych budowli.

Podsumowując: Kościółek w Pielgrzymowicach jest jednym z ładniejszych budowli, tego typu, jakie widzieliśmy. Z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie, a będąc położony na wzgórzu i otoczony drzewami, sprawia wrażenie elegancji i dostojeństwa.

Nasza ocena: 9/10 (Niestety odejmujemy punkt za barokowy przepych wnętrza i dużą ilość sakralnych figur – co za dużo to nie zdrowo) 😀

Dodaj komentarz