Szlak architektury drewnianej: Bielowicko

16.05.2015

Przemierzając drogę Cieszyn – Bielsko, jechaliśmy nieśpiesznie, podziwiając pełną życia przyrodę, zieleniące się pola i kwitnące drzewa. Dzięki temu natknęliśmy się na drogowskaz informujący o znajdującym się w Bielowicku (miejscowości mieszczącej się w Pogórzu Śląskim, należącej do powiatu bielskiego), drewnianym kościele. Patronem kościółka jest święty Wawrzyniec. 

Budowla powstała w 1701 roku i stworzona została przez protestantów, lecz z czasem, w wyniku reformacji, przeszła w ręce katolików. Kościół stanowi miejsce pielgrzymkowe mieszkańców Skoczowa, którzy w XVIII wieku po kolejnym pożarze osady, w zamian za opiekę nad grodem i jego mieszkańcami, złożyli Bogu ślubowanie odbywania co roku pielgrzymki do Bielowicka.

Opisywany obiekt jest orientowany (co oznacza, że posiada ołtarz główny zwrócony w kierunku wschodnim), oszalowany (ściany budynku obite są, dla wzmocnienia, deskami), posiada konstrukcję zrębową z kamienną podmurówką i podłogą oraz jest kryty gontem. Kościół posiada kwadratową wieżę słupową, która zakończona jest kopułką z wyciętymi koronkowo okapnikami.

Wewnątrz budowli znajduje się zabytkowe wyposażenie, do którego zalicza się ambonę z XVIII wieku z rzeźbami ewangelistów, aniołów i innymi religijnymi postaciami, ołtarz z XVI wieku, obrazy i figury z XVIII i XIX wieku, dwa kryształowe żyrandole i jeden drewniany z XVIII wieku oraz ławki, które są zdecydowanie zbyt jasne i kontrastują z całym wnętrzem kościoła.

Podsumowując: Kościół ulokowany jest w ładnym otoczeniu – wokół rozciąga się piękna panorama Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, a towarzyszy mu cmentarz i wiele wysokich drzew. Jednak sam obiekt, pomimo tego, że z zewnątrz prezentuje się ciekawie (pomimo zwisającej tu i ówdzie folii), wewnątrz jest nieduży i przesycony religijnymi figurami oraz rzeźbami.

Nasza ocena: 6/10 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz