Ostrava

Ostravie już mięliśmy okazję być, ale wtedy urządziliśmy sobie wycieczkę do ZOO. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić miasteczko, które jest jedną z większych miejscowości przygranicznych w Czechach.

Dotarliśmy do centrum i poszliśmy przyjrzeć się Staremu Miastu. Okazuje się, że rynek to plac, wokół którego stoi kilka ładnie pomalowanych kamienic i kilka nowoczesnych budynków-biurowców. Szczerze mówiąc miasto jest przeciętne, a na wyróżnienie jedynie zasługuje XVI-wieczny Stary Ratusz. Dlatego minęliśmy centrum i urządziliśmy sobie spacer w stronę Zamku Śląskoostrawskiego.

Spacerując minęliśmy most, na którym wisiały kłódki miłości. Swoją drogą to fajny sposób wyrażania uczuć przez zakochanych, który wywodzi się z Florencji. Jednak takie mosty można spotkać w większości miast w Europie, gdzie masowo wiesza się kłódki. (Tak nawiasem, przypomniałam sobie jak spacerowaliśmy z Programistą po pięknych mostach Budapesztu i zamarzył mi się powrót do stolicy Węgier.)

Dotarliśmy pod zamek, który najpierw obeszliśmy wokół, a dopiero później zwiedziliśmy od środka. Zamek powstał w XIII wieku z inicjatywy książąt z rodu Piastów i miał pełnić funkcję obronną granicy Polski. W XIX wieku budowla częściowo spłonęła, natomiast największe zniszczenia spowodowała eksploatacja złóż węglowych, która spowodowała zapadnięcie się zamku o 16 metrów. Obecnie zamek został zrekonstruowany. Prezentuje się całkiem dobrze i nastawiony jest na konsumpcję. Wewnątrz budynków mieszczą się liczne wystawy dotyczące historii zamku, historii tortur, wiedźmia sala, kuźnia zamkowa, akwarium z rybami słodkowodnymi oraz galera zamkowa. Można zobaczyć ciekawe eksponaty, które opisane są po czesku i angielsku, więc zawsze można coś zrozumieć i wyczytać jakieś ciekawostki. Można także natknąć się na jakąś imprezę kulturalną, które odbywają się w zamku kilka razy w roku.

Podsumowując: Ostrava to duże miasto. Jednak spacerując po jej wąskich uliczkach napotkaliśmy wyjątkowo mało ludzi. Więcej osób można spotkać w centrum handlowym w jakimkolwiek mieście, niż spacerujących w niedzielne popołudnie po Ostravie. Jednak pomimo tego, że miasto nie urzeka niczym wyjątkowym, warto je odwiedzić choćby ze względu na mieszczący się w nim zamek.

20.10.2013

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz