Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej byliśmy już wiele razy, ale nigdy nie nadarzyła się okazja, aby opisać miasto. Postanowiliśmy nadrobić tą zaległość, po powrocie ze zlotu zabytkowych samochodów. Programista snuje plany, że jak tylko nabędzie zabytkowy samochód i odrestauruje go, to też będziemy brać czynny udział w takich wydarzeniach. Jestem pewna, że prędzej czy później zrealizuje swój plan. 

Pomimo pochmurnej pogody, uczestników zlotu było wielu. Jednak, jakby było cieplej z pewnością zobaczylibyśmy więcej zabytkowych wozów. Ale to nic, i tak mogliśmy pooglądać różne, pięknie odrestaurowane samochody. Pojawiły się auta z lat ’20 – ’30 oraz nowsze m.in. maluchy, garbusy, fiaty 125p, MG, jaguary, syreny, mercedesy, zastawy, maseratti czy jakieś amerykańskie wozy, których nazwy nie znam.

Dokładnie obejrzeliśmy i obfotografowaliśmy motoryzacyjne cudeńka. Udało nam się porozmawiać z właścicielem jaguara (starszym panem, który drugiego jaguara, zostawił w garażu). Niektóre pojazdy były śliczne i zdecydowanie zaadoptowałabym kilka na własność. Pomału zaczynam czuć się fanką motoryzacji. Jeszcze parę takich zjazdów i obejrzanych programów motoryzacyjnych, a wkręcę się całkowicie.


Po zlocie poszliśmy na spacer po mieście. Bielsko-Biała to miasto istniejące na prawach powiatu, które leży w województwie śląskim, na obszarze zwanym Podbeskidziem. Miasto posiada średniowieczną zabudowę, ponieważ w XII wieku istniała tam osada, którą stopniowo rozbudowywano i poszerzano o coraz to nowsze ziemie. Obecnie jest rozległą miejscowością, która zajmuje 23 miejsce w Polsce, pod względem ludności. Niegdyś miejscowość stanowiła dwa oddzielne organizmy, jednak w latach ’50 została połączona w jedną całość nazwaną Bielsko-Biała.

W Bielsku znajduje się wiele zabytków i historycznych budynków. Najsłynniejszym z nich jest zamek książąt Sułkowskich, który powstał w XIII w. i pełnił funkcję rezydencji Piastów cieszyńskich, a później właścicieli państwa bielskiego. Zamek jest odrestaurowany i prezentuje się ładnie.

Do innych zabytków zalicza się XIX-wieczny Ratusz, Pocztę i Teatr Polski oraz liczne kościoły, z których najsłynniejsza jest Katedra św. Mikołaja. W mieście znajduje się także wiele wiekowych kamienic i budynków dawnych fabryk oraz mieści się Studio Filmów Rysunkowych, w których tworzono przygody „Reksia”, „Bolka i Lolka” czy „Podróże profesora Baltazara Gąbki”, jak również istnieje fabryka Fiata, w której powstał pierwszy „Maluch”.

Bielsko leży u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, dlatego znajduje się w nim bardzo dużo terenów zielonych, gdzie można pospacerować, odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Można również wybrać się w góry, aby zdobyć jeden z 17 szczytów górskich znajdujących się w granicach administracyjnych miasta lub wybrać się kolejką linową na Szyndzielnię.

Podsumowując: Niedzielny zlot starych pojazdów uważamy za udany. Mogliśmy przyjrzeć się starym samochodom i utwierdzić w przekonaniu, że posiadanie takiego auta może przysporzyć wiele radości oraz jeszcze więcej pracy, podczas jego renowacji. Natomiast urok Bielska-Białej trzeba odkryć na własną rękę. Można to zrobić spacerując wąskimi uliczkami lub wychodząc na jeden ze szczytów, aby spojrzeć na panoramę okolicy. Jednak rozciągające się widoki największe wrażenie robią nocą, kiedy miasto mieni się tysiącem świateł.

22.09.2013

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2018/05/13

    […] Na pierwszy raz wybraliśmy się w Beskidy Śląskie, a dokładnie na Szyndzielnię. Jest to szczyt wznoszący się 1028 m.n.p.m., położony w granicach administracyjnych Bielska-Białej. […]

Dodaj komentarz