Polska – Wola Lubecka

13.08.2013

Nie mogliśmy doczekać się wakacyjnego wyjazdu, aż wreszcie nadszedł ten dzień. Punktualnie o godzinie 9.00 wyruszyliśmy w trasę. Przejechaliśmy połowę drogi do pierwszego celu, kiedy znacznie się zachmurzyło i zaczęło padać. Fakt, dzień zapowiadał się deszczowo… Ale przecież pogoda nie popsuje nam humorów! Spontanicznie podjęliśmy decyzję, o zmianie kursu wyprawy (Solina nie zając, nie ucieknie) i wybraliśmy się odwiedzić rodzinkę. 

Po chwili krążenia po wąskich i krętych ulicach (odnoszę wrażenie, że gps tylko czeka na nieuwagę, żeby poprowadzić nas najgorszymi i najbardziej dziurawymi drogami), dotarliśmy do malowniczej wsi, Wola Lubecka, położonej w województwie małopolskim.

Wola Lubecka, znana jest z protestów budowy kamieniołomu, co przyczyniło się do założenia Zespołu Parkowo-Krajobrazowego „Kokocz”, chroniącego okoliczną faunę, florę oraz mieszkańców wsi. Miejscowość znajduje się na wspomnianej górze Kokocz, która ma 434 m.n.p.m., a ze szczytu której rozciągają się piękne widoki na okolicę.

Z górą Kokocz, okolicznymi lasami, polami i łąkami wiążą się legendy. Jedna z nich opowiada o demonie Kłobuku, który przybierał postać koguta z pięknym, długim ogonem i zamieszkiwał samotne drzewa, a zwłaszcza dziuple wyścielone próchnem. Miejscowi wierzyli, że demon ma moc pomnażania majątku i opiekuje się domostwem, w którym mieszka. Dlatego też starano się go zwabić do gospodarstwa na różne sposoby, a najczęściej kuszono go jadłem lub przegarnięciem młodego kurczaka.

Podania mówią, że na górze przed wiekami istniała osada. Lecz ludzi byli pyszni i obnosili się swoim bogactwem, przez co wioska zapadła się pod ziemię (kolejna Atlantyda?) Jednak prace archeologiczne niczego nie odnalazły. A szkoda, bo pamiętam jak razem z dziadkiem i kuzynami wędrowaliśmy po lasach w poszukiwaniu owego miasta. Ech, wspomnienia…

Podsumowując: Dzień spędziliśmy wesoło, odpoczywając w gronie rodziny oraz (jak się przejaśniło) spacerując po polach i dziadkowym lesie. Było bardzo przyjemnie! 🙂

Dodaj komentarz