Rudy Wielkie

02.06.2013

Nastała ciepła i słoneczna niedziela, dlatego pomyśleliśmy, że trzeba wykorzystywać ładną pogodę i gdzieś się wybrać. Jednym z bliższych punktów, które mamy wyznaczone do zwiedzenia, są Rudy Wielkie (wioska znajdująca się w powiecie raciborskim, niedaleko Rybnika, do którego wiedzie droga przez las), a dokładnie Zespół Klasztorno-Pałacowy i Park Krajobrazowy Rud Wielkich. To w drogę… 

Zespół klasztorno-pałacowy zbudowany został w XIII wieku i jest odrestaurowany, chociaż wciąż trwają pracę wykończeniowe. Budynek wygląda bardzo ładnie i znajduje się na trasie południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego, a mieści się w nim zakon wspomnianych braci. Klasztor jest otwarty dla zwiedzających tylko w wyznaczonych godzinach i jest się oprowadzanym wyłącznie po wyznaczonych salach. Nie można zwiedzić niczego na własną rękę, więc podziękowaliśmy i udaliśmy się do parku.

Okazało się, że w parku było wiele osób znajdujących się w każdej grupie wiekowej. Spotkaliśmy rodziny z dziećmi, pary, grupy młodzieży, starszych wiekiem spacerowiczów oraz rowerzystów. Natomiast nad rzeką, przepływającą przez park, zorganizowano zabawy dla dzieci, aby czynnie spędziły czas i się nie nudziły.

Wybór miejsca na spacer okazał się trafiony, ponieważ część przyklasztorna stanowi ośrodek edukacyjny. Sam park jest urokliwy, rośnie w nim wiele gatunków roślin, a na polanie można zorganizować piknik lub rozłożyć się na kocyku i napawać się promieniami słońca.

Uwieczniliśmy przyrodę na fotografiach i poszliśmy zwiedzać okolicę, w której, warte uwagi jest: starodawne koło młyńskie, kilka eleganckich budynków z ogrodami oraz stacja kolejki wąskotorowej, którą chcemy kiedyś się przejechać. Reszta wsi się nie wyróżnia niczym szczególnym od innych, więc spakowaliśmy manatki i wróciliśmy do domu.

Podsumowując: To był udany wypad, podczas którego mogliśmy pooddychać świeżym powietrzem i popracować nad kondycją, na którą bardzo dobrze wpływają dłuuugie spacery 😀

Dodaj komentarz