Rudy Wielkie

Nastała ciepła i słoneczna niedziela, dlatego pomyśleliśmy, że trzeba wykorzystywać ładną pogodę i gdzieś się wybrać. Jednym z bliższych punktów, które mamy wyznaczone do zwiedzenia, są Rudy Wielkie (wioska znajdująca się w powiecie raciborskim, niedaleko Rybnika, do którego wiedzie droga przez las), a dokładnie Zespół Klasztorno-Pałacowy i Park Krajobrazowy Rud Wielkich. 

Zespół klasztorno-pałacowy zbudowany został w XIII wieku i jest odrestaurowany, chociaż wciąż trwają prace wykończeniowe. Budynek wygląda bardzo ładnie i znajduje się na trasie południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego, a mieści się w nim zakon wspomnianych braci. Klasztor jest otwarty dla zwiedzających tylko w wyznaczonych godzinach i jest się oprowadzanym wyłącznie po wyznaczonych salach. Nie można zwiedzić niczego na własną rękę.

W parku było wiele osób znajdujących się w każdej grupie wiekowej. Spotkaliśmy rodziny z dziećmi, pary, grupy młodzieży, starszych wiekiem spacerowiczów oraz rowerzystów. Natomiast nad rzeką, przepływającą przez park, zorganizowano zabawy dla dzieci, aby czynnie spędziły czas.

Wybór miejsca spacerowego okazał się trafiony, ponieważ część przyklasztorna stanowi ośrodek edukacyjny. Park jest urokliwy, rośnie w nim wiele gatunków roślin, a na polanie można zorganizować piknik lub rozłożyć się na kocyku i napawać promieniami słońca.

Uwieczniliśmy przyrodę na fotografiach i poszliśmy zwiedzać okolicę, w której, warte uwagi jest: starodawne koło młyńskie, kilka eleganckich budynków z ogrodami oraz stacja kolejki wąskotorowej, którą kiedyś się przejedziemy.

Podsumowując: To był udany wypad. Mogliśmy pooddychać świeżym powietrzem i popracować nad kondycją, na którą bardzo dobrze wpływają dłuuugie spacery.

02.06.2013

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2018/12/23

    […] miejscem, w które się wybraliśmy były Rudy. Mieści się tam zespół klasztorno-pałacowy z rozległym parkiem, który już zwiedzaliśmy. […]

Dodaj komentarz