Rybnik

Promienie słońca muskają skórę i radośnie oświetlają okolicę, co ostatnimi czasy jest bardzo rzadkim zjawiskiem, dlatego postanowiliśmy skorzystać z pięknego dnia i wybrać się na przejażdżkę. Po zastanowieniu, wybór padł na Rybnik. Jest to miasto w województwie śląskim, stanowiące największy ośrodek Rybnickiego Okręgu Węglowego. W mieście mięliśmy okazję być już parę razy, ale nigdy nie przyjrzeliśmy mu się z należytą uwagą. Szczerze mówiąc Programista nie lubi tego miasta. Jednak postanowiliśmy dać mu szansę i poznać go na spokojnie. 

W niedzielę bez problemu znaleźliśmy miejsce parkingowe, co w tygodniu jest czymś wręcz niemożliwym, ponieważ każdy parking jest płatny, a darmowe miejsca, to są tak zatarasowane, jak Zakopianka w okresie letnich wakacji.

Rybnik jest sporym miastem, posiadającym 27 dzielnic, ale my jak zwykle skierowaliśmy nasze kroki w stronę Starówki. Nazwa miasta wywodzi się z czasów średniowiecznych, kiedy, stanowiło osadę rybacką, leżącą na szlaku handlowym. Wokół miasteczka znajdowało się wiele stawów rybnych. Z tego, co zdążyliśmy zauważyć miasto jest dumne ze swojej nazwy, ponieważ w wielu miejscach można znaleźć wizerunek herbu (srebrny szczupak) oraz napisy „Rybnik – miasto z ikrą”.

Jak w wielu innych miastach, tak w Rybniku znajduje się mnóstwo kościołów i szkół, centra handlowe, Bazylika czy dwie działające kopalnie. Miasto organizuje także różne imprezy i widowiska kulturalne, czego dowodem jest odbywający się co roku RYJEK (jedna z największych imprez kabaretowych) oraz różne koncerty znanych osobistości ze świata showbiznesu.

Jednak tym, co wyróżnia miasto z pewnością jest: Zalew Rybnicki (z którego zdarza się wyłowić różne ciekawe znaleziska, takie jak: krokodyla, piranie, egzotyczne żółwie, ogromne ryby czy ludzkie szczątki), Elektrownia Rybnik (największa cieplna elektrownia na Górnym Śląsku), Nadleśnictwo, znajdujące się w centrum miasta, wiele terenów zielonych oraz mnóstwo dróg jednokierunkowych i rond.

W Rybniku skrzyżowania wypierane są przez ronda i na chwilę obecną jest ich aż 34, a kolejne są w budowie. Jak do tej pory Rybnik jest na pierwszym miejscu w rankingu Polskich miast, pod względem ilości rond. Wydaje mi się, że miasto chce trafić do księgi rekordów Guinessa w kategorii „Największa liczba skrzyżowań z ruchem okrężnym”. Może mu się uda.

Podsumowując: Rybnik jest zadbanym miastem o dużych możliwościach. Przeszliśmy jego główną część i doszliśmy do wniosku, że miasto potrafi zaskoczyć. Dowodem tego był mijający nas autobus ciągnący przyczepę na rowery oraz ogromny cmentarz, przez który chcieliśmy przejść na skróty, a zabrnęliśmy tak daleko, że musieliśmy użyć gps’a, aby znaleźć wyjście, co jeszcze nigdy nam się nie przytrafiło.

19.05.2013

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz