Żory

21.04.2013

Słonko wreszcie wyszło zza chmury, oświetlając okolicę oraz zachęcając do wspólnych spacerów i aktywności na powietrzu. Postanowiliśmy, kontynuować poznawanie bliskiej okolicy i wybraliśmy się na spacer do Żor – miasta położonego na Płaskowyżu Rybnickim na Górnym Śląsku. 

Po dotarciu na miejsce nasze skierowaliśmy kroki w stronę parku, gdzie naszym oczom ukazał się bardzo ciekawy obraz, a mianowicie mieszkańcy ćwiczący na urządzeniach poprawiających kondycję i zdrowie, ale co najważniejsze wszystko odbywało się na wolnym powietrzu i za darmo. Siłownia w parku jest świetnym pomysłem, zwłaszcza, że obok mieści się duży plac zabaw z torem przeszkód i huśtawkami. Miejsce to jest idealne dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest gdzie pospacerować, poćwiczyć, pobawić się, poczytać książkę na ławce albo popatrzeć na kaczki pluskające się w stawie albo spacerujące po trawniku w towarzystwie innych ptaków.

Przyznaję, że park wywarł na nas pozytywne wrażenie i jestem za tym, aby takie miejsce znajdowało się w każdym mieście, gdyż jest to świetna sprawa.

Poszliśmy dalej, a dokładnie na rynek, aby zobaczyć Stare Miasto. Przechodząc natknęliśmy się na bramę i rycinę ukazującą jak niegdyś wyglądało miasto. Okazuje się, że Żory powstały w XIII wieku z inicjatywy księcia opolskiego Władysława, (który założył większość miast w okolicy). Na początku był to gród otoczony murem obronnym, dookoła którego rozciągały się pola, łąki i lasy, jednak z biegiem czasu miasto zostało rozbudowane, przekształcone i zatraciło urok średniowiecznej osady. Jednak spacerując wąskimi uliczkami da się poczuć klimat dawnych czasów.

Za pomocą nieodzownego towarzysza naszych podróży, małych czy dużych, zrobiliśmy kilka ładnych ujęć miasta i ciesząc się spacerem oraz wiosenną pogodą, odkryliśmy wiele zakątków, po czym wróciliśmy do domu.

Podsumowując: Żory to ładne miasteczko, w którym została wprowadzona darmowa komunikacja miejska, co świadczy o tym, że jednak miasto potrafi znaleźć pieniądze, aby ułatwić mieszkańcom życie i ograniczyć ruch samochodowy. To był bardzo przyjemny spacerek 🙂

Jedna myśl nt. „Żory

  1. Pingback: Żory, Rudy i Gliwice | Słowa Szlaków

Dodaj komentarz