Góra Żar i Dębowiec

Święta minęły, więc nadszedł czas, aby spalić zbędne kalorie. Najlepiej to zrobić poprzez ruch. Dlatego postanowiliśmy wybrać się w na Górę Żar i Dębowiec. Oba miejsca są atrakcyjne i znajdują się w okolicy Bielska-Białej – miejscowości znajdującej się w województwie śląskim. 

Góra Żar pełni rolę elektrowni szczytowo-pompowej. Programista już kilka razy tam był, a nawet wchodził w niezbadane czeluści góry, ale było to za czasów jego technikum. Natomiast ja jeszcze nie widziałam tego miejsca, więc stwierdziliśmy, że warto się tam wybrać.

Na górę wyjechaliśmy kolejką liniowo-terenową. Na szczycie rozciągał się piękny widok słonecznej doliny, lasów i panoramy Jeziora Żywieckiego. Słonko radośnie świeciło, a przed nami rozciągał się sztucznie naśnieżony stok, po którym szusowali fani zimowego szaleństwa. I wszystko byłoby przyjemne, gdyby nie wiejący zimny wiatr, który sprawiał wrażenie syberyjskiego mrozu, chociaż był zaledwie lekki przymrozek. Zjechaliśmy kolejką w dół, gdzie było dużo cieplej.

Następnym miejscem, który odwiedziliśmy był Dębowiec. To niewysoka góra, na której niedawno zbudowano krótki stok narciarki. Oprócz stoku, można pooglądać rozciągające się dookoła Bielsko-Białą.

Gdy Programista zajął się robieniem zdjęć, poszłam w stronę lasu. Miasto za dnia nie robi specjalnego wrażenia. Z oddali widać rozległe i zabudowane różnymi budynkami tereny i kominy przemysłowe, a wszystko pokryte jest smogiem. Ale czego spodziewać się po Śląsku? Mieszkamy na świecie, w którym jest już niewiele zielonych terenów i prawdziwej przyrody, a widok miasta nie jest niczym dziwnym. (Las i zielone tereny są zdecydowanie ciekawsze od miasta). Jedynym plusem miast jest ich nocny widok. Tysiące świateł robi niesamowite wrażenie, a brzydkie szare budynki fabryk i wieżowców spowija noc.

Podsumowując: Chociaż wiatr dał się nam we znaki to uważamy, że warto trochę pozwiedzać. Można docenić to, co istnieje i zauważyć to, co zostało utracone w procesie urbanizacji i postępu.

27.12.2012 i 28.12.2012

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz