Jastrzębie-Zdrój

14.10.2012

Jastrzębie-Zdrój to miasto, w którym byliśmy wiele razy i które przebyliśmy wzdłuż i wszerz, badając każdy zakamarek. Jest to rozległe miasto-blokowisko, którego zaletą jest to, że znajduje się w nim kilka parków i skwerów idealnych do spacerowania. Jednak główną uwagę zwracamy na część zdrojową Starego Miasta. Jest to dzielnica zadbana, w której mieści się rozległy park, w którym można znaleźć wiele chronionych roślin i krzewów oraz zegar ptaków – tablicę informacyjną, mówiącą, o której godzinie dnia można usłyszeć poszczególny gatunek ptaków. Park stanowi świetne miejsce spacerowe, idealne do odetchnięcia oraz miejsce, w którym organizuje się różne festyny. Znajduje się w nim piękna fontanna, mała muszla koncertowa, biblioteka, pijalnia wód i Dom Zdrojowy.

Jak sama nazwa miasta mówi, Jastrzębie-Zdrój było niegdyś miastem uzdrowiskowym z własną pijalnią wód, ale odkąd zbudowano 5 kopalń (obecnie na terenie miasta istnieją 3) i zaczęto wydobywać węgiel, zanieczyszczenie powietrza wzrosło, zakłady uzdrowiskowe zostały zlikwidowane, a miasto utraciło status uzdrowiska.

Jastrzębie jak wiele śląskich miast, z pozoru będących reliktami niegdyś kwitnącego przemysłu, pokryte jest „wielką płytą”, lecz może okazać się bardzo sympatyczne. Trzeba jednak tę sympatyczność odnaleźć w większości na własną rękę. Wiele ciekawych uliczek i zakątków można odkryć, po prostu przełamując strach przed śląską szarością – wychodząc na spacer 🙂

Jedna myśl nt. „Jastrzębie-Zdrój

  1. Pingback: Szlak architektury drewnianej: Jastrzębie-Zdrój | Słowa Szlaków

Dodaj komentarz