Tworków i Krzyżanowice

Nastał ciepły wrześniowy dzień. Nabraliśmy ochoty, aby skorzystać z pięknej pogody i pozwiedzać. Spojrzeliśmy na mapę w poszukiwaniu pobliskich atrakcyjnych miejsc i nasz wybór padł na Tworków. To wioska w województwie śląskim, w gminie Krzyżanowice, leżąca 15 km od Raciborza. Znajdują się tam zabytkowe XIV-wieczne ruiny pałacu, które przyciągnęły naszą uwagę na tyle mocno, żeby zobaczyć je z bliska. 

Za czasów świetności pałac, mógł prezentować się bardzo okazale i przyciągać wpływowych ludzi oraz piękne damy, które przechadzały się po jego komnatach i ogrodach. Natomiast dzisiaj pałac stoi ostatkiem sił (przetrwał dwa pożary i wojnę, więc nic dziwnego, że jest w opłakanym stanie). Jest odgrodzony od zwiedzających solidnym sznurem, aby nie podchodzić zbyt blisko, gdyż można oberwać w głowę jakimś odpadającym kawałkiem cegły. Jednak zdarzają się ludzie podchodzący blisko – są to młode pary, które na tle pałacu robią sobie pamiątkowe zdjęcia ślubne, czego byliśmy świadkami.

W pobliżu pałacu znajdują się ścieżki do spacerowania, średniej wielkości jezioro, w którym wędkarze łowią ryby oraz stary młyn, mieszczący się w ceglanym budynku.

Pospacerowaliśmy wokół jeziora, ciesząc się ciepłą jesienną pogodą i własnym towarzystwem, zrobiliśmy trochę zdjęć i stwierdziliśmy, że skoro jesteśmy w Tworkowie to wypada zobaczyć co ciekawego kryją w sobie Krzyżanowice. W końcu leżą bardzo niedaleko.

W Krzyżanowicach znajduje się pałac. Obecnie pełni on rolę klasztoru Sióstr Franciszkanek i domu opieki. Lecz w przeszłości, przez parę lat, gościli tam sławni kompozytorzy, tacy jak Ludwig van Beethoven czy Franciszek Liszt. Z czego ten drugi, na tyle zżył się z miasteczkiem, w którym przez 5 lat tworzył dzieła muzyczne, że na jego cześć wybudowano pamiątkowy skwer.

Wokół pałacu rozciąga się ogród z licznymi ścieżkami spacerowymi i kaplicą, a wszystko to kryje się za solidną, murowaną bramą. Niestety wszędzie znajdą się wandale-pseudoartyści bazgrzący po zabytkowych murach, którzy nie zastanawiając się nad ich historyczną przeszłością czy znaczeniem obiektu dla mieszkańców niszczą co popadnie. Co nie ominęło bramy głównej.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na poboczu w „czerwonym polu”, wyglądającym niesamowicie. Jak się okazało rośliny porastające pole, to amarantus wiechowaty, zwany szarłatem lub indiańskim zbożem. Pierwszy raz spotkaliśmy się z tą rośliną, która ma wiele zalet i substancji pozytywnie wpływających na zdrowie i wygląd człowieka.

Podsumowując: To był bardzo ciepły, słoneczny i udany dzień, podczas którego znów mogliśmy zobaczyć ciekawe miejsca.

29.09.2012

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz